НЕДОУМИЦЕ
НЕДОУМИЦЕ
ozebao.jpg

Као озебао сунце

У идиому чекати као озебао сунце глаголски придев озебао треба да стоји у мушком (или женском, ако више волите), а не у средњем роду, што се често чује: *озебло сунце. Дакле, није сунце оно што је озебло: овде је озебао субјекат (тј. скраћено од озебао човек), а сунце објекат, и не треба да се слажу…

date.png09 Dec 2011 08:07 | tags.png значење фразе Даље
Fortunin tocak srece.jpg

Укруг
Пише се спојено: возити се у̏крӯг, ићи у̏крӯг… (НЕ укру̑г, у кру̑г.)..

date.png10 Aug 2011 16:49| tags.png акценат спојено_писање Даље

Играти нечега
Уз глагол играти традиционално се код нас користио тзв. „генитив игре“, тј. именица која означава игру стајала је увек у партитивном генитиву (играти жмурке̄, играти школӣца̄, играти клике̄ра̄). У новије време на томе месту почео се користити и акузатив без предлога, нарочито код назива за спортове (играти кошарку/одбојку/фудбал), али је ту свакако исправан и генитив (Хајде да играмо кошарке/одбојке/фудбала!)…

date.png06 Aug 2011 10:23| tags.png падежи рекција синтакса Даље
640px-Nyhavn_copenhagen.jpg

Копенхагенски или копенхашки
Пошто се град зове Копенхаген, ктетик (придев) од овог имена нормално гласи копенхагенски (као Београд → београдски, Призрен → призренски, Зрењанин → зрењанински). Ипак, допушта се и облик копенхашки, под утицајем аналогије са ктетиком хашки (према Хаг)…

date.png06 Aug 2011 10:14| tags.png гласови имена морфологија палатализација придеви творба_речи Даље

БЕоград или БеОград?
Име нашег главног града носи акценат на средњем слогу: Бео̀град (као и изведенице: бео̀градскӣ, Бео̀грађанин, Бео̀грађа̄нка). Неправилно је Бе̏огра̄д/Бе̏оград и др…

date.png06 Aug 2011 10:11| tags.png акценат имена Даље

Кроз чега?
У неким дијалектима је уобичајена конструкција „кроз + генитив“ наместо „кроз + акузатив“. Она, наравно, није стандардна, па није исправно рећи кроз чега и сл…

date.png06 Aug 2011 10:08| tags.png морфологија падежи предлози синтакса Даље
страница 10 од 16« претходна12...89101112...1516следећа »
Уколико није наведено другачије, садржај ове странице је заштићен лиценцом Ауторство, некомерцијално, без прерада 3.0 без других платформи