Сигрно сте често били у недоумици:
Копула бити/јесам, када веже субјекат са предикативом, прима оба аргумента у номинативу, и изражава или идентитет субјекта и објекта. (У следећим реченицама, субјекат је први а објекат други аргумент глагола):
или припадност субјекта објекту као типу:
Релације идентитета могу се обрнути, као у математици а=б, односно б=а, а да обе буду логичне. Када их ставимо у прошло време:
Међутим, због слободног реда речи у нашем језику, редослед субјекта и објекта се може обрнути, тако да објекат дође први. У нашим примерима, у првој реченици, субјекат је први по реду: ТО оружје и слаже се са глаголом било, а у другој, субјекат је народ и слаже се са глаголом био. Међутим, код релација припадности, нема симетрије, јер ако а припада б онда б не може припадати а. У реченици Хит је песма, хит није постао субјекат, него је само дошло до инверзије. На крају, то се види по слагању глагола: *Хит је био песма није логично (мада, формално-правно гледано, јесте граматично). У конкретним примерима битна је само перспектива — шта се чему приписује. Ако има више врста оружја, међу којима је и народ, онда је било, а ако се посматрају функције народа, међу којима је и одбрана, онда је био. Аналогно и за хит. (Може се замислити контекст и за ону реченицу Та песма је био хит.) Расправе на нашем форуму |
Слагање у именском предикату